Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zapora wodna w Niedzicy

Noclegi w pobliżu Zapory wodnej w Niedzicy

Zapora wodna w Niedzicy

Jezioro Czorsztyńskie to niezwykle malowniczy zbiornik wodny rozlewający się u stóp Pienin pomiędzy Niedzicą a Czorsztynem. Jest jedną z największych atrakcji w regionie, która przyciąga corocznie tysiące turystów spragnionych pięknych, górskich krajobrazów. Goście przybywają tutaj przede wszystkim, aby wziąć udział w magicznym rejsie statkiem wycieczkowym, podczas którego podziwiają nie tylko urokliwą przyrodę, ale również średniowieczne zamki: Dunajec w Niedzicy oraz ruiny w Czorsztynie.

Historia powstania zapory wodnej

W 1905 roku pojawiły się pierwsze pomysły spiętrzenia wód Dunajca, malowniczo wijącej się rzeki na Podhalu. W kolejnych latach przedstawiono inne projekty budowy czterech zbiorników wodnych na najgroźniejszych dopływach Wisły. W 1919 roku plany zostały przekazywane do zaopiniowania przyszłemu pierwszemu Prezydentowi Rzeczypospolitej - Gabrielowi Narutowiczowi, który był twórcą podobnych obiektów, między innymi w Szwajcarii. Z rozpoczęciem budowy zwlekano do 1934 roku. Katastrofalne skutki największej w międzywojennej Polsce powodzi przyczyniły się do podjęcia natychmiastowej pracy. W tym czasie odnotowana polski rekord wysokości opadów w ciągu jednej doby - 255 mm deszczu. Wartość powstałych szkód szacowano na ponad 60 mln przedwojennych złotych.

Na początku rozpoczęto budowę zbiornika w Rożnowie, następny miał być zbiornik z zaporą w Niedzicy, dla którego dokumentację przygotowano w latach 1938-1939. Na skutek wojny i jej trudnych następstw budowę zapory rozpoczęto dopiero w 1969 roku i trwała ponad 30 lat. Po wojnie nasiliły się hasła głoszące potrzebę ochrony środowiska i zachowania pewnych wymogów w tak cennym przyrodniczo regionie. Z powodu inwestycji koniecznością stało się przeniesienia całej wsi Maniowy i części Czorsztyna, a pobliski Frydman został osłonięty wysokim murem. Budowa została ukończona w 1997 roku w czasie „powodzi stulecia” – w dniu otwarcia zanotowano rekordowo wysoki poziom Jeziora Czorsztyńskiego.

Potęga w liczbach

Zapora jest konstrukcją ziemną, do której budowy wykorzystano 2 miliony metrów sześciennych żwiru. Ma 56 metrów wysokości, trzyma w ryzach około 200 milionów metrów sześciennych wody, a pod deptakiem znajdziemy 2 potężne turbiny i generatory, których waga przekracza pół tysiąca tony. W celu dotarcia do korony zapory należy kierować się na Niedzicę Zamek. Dużą popularnością cieszy się również zwiedzanie elektrowni z przewodnikiem. Istnieje kilka rodzajów wycieczek, a ceny wahają się od 130 zł do 340 zł za grupę liczącą 10 – 40 osób.

Przydatne dla turysty

Wejście na koronę zapory jest bezpłatne. Należy pamiętać, że w okresie wakacyjnym panuje tutaj spory ruch. Podczas spaceru można nie tylko podziwiać budowlę i turbiny, ale również przepiękny widok na okolicę. Kilka lat temu na zaporze w Niedzicy powstał unikatowy obraz 3D przedstawiający Jezioro Czorsztyńskie. Malowidło jest niezwykle realistyczne i robi ogromne wrażenie na spacerowiczach.

Polecane obiekty w pobliżu Zapory wodnej w Niedzicy