Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Karola Boromeusza w Kielcach

Kościół Św. Karola Boromeusza w Kielcach

Kielce to cudowne miejsce, pełne ciekawych zabytków i wspaniałych dzieł przyrody. Tu znajdują się ciekawe rezerwaty geologiczne, a w okolicy rosną wzgórza, które idealnie nadają się na piesze wędrówki po szlakach turystycznych. Jednym z miejsc, gdzie koniecznie powinniśmy się wybrać będąc w Kielcach jest Karczówka, na której znajduje się zabytkowy zespół klasztorny.

Karczówka

Karczówka to wzniesienie zlokalizowane w paśmie Gór Świętokrzyskich, leżące w zachodniej części miasta. Ma ciekawą budowę geologiczną, a jego wzniesienia porasta głównie sosnowy starodrzew. Najłatwiej dostać się tu pieszo, samochodem lub autobusem, dojeżdżając w okolice ulicy Podklasztornej, która łączy ulicę Grunwaldzką z ulicą Krakowską. Na południowym i zachodnim stoku wzgórza widać jeszcze gdzieniegdzie ślady dawnej działalności górniczej. Na szczycie natomiast znajduje się zabytkowy zespół klasztorny Bernardynów.

Klasztor

Na zespół klasztorny składa się klasztor oraz kościół pw. Świętego Karola Boromeusza. Budynki powstały w I połowie XVII stulecia jako wotum dziękczynne za ominięcie Kielc przez zarazę. Są to budynki w stylu posiadającym cechy późnego renesansu i wczesnego baroku. Pierwotnie klasztorem zajmowali się bernardyni, ale od ponad pół wieku opiekują się nim księża pallotyni. W skład zabytkowego zespołu wchodzi także ogrodzenie z XVIII stulecia, teren na stoku góry, a także zabudowania gospodarcze. Przed budynkiem klasztoru znajduje się również kaplica Matki Boskiej Fatimskiej, która umieszczona w dawnym budynku gospodarczym.

Kościół

Budynek świątyni to jednonawowa konstrukcja, wyróżniona przez wieżę z barokowym hełmem. Jej charakterystyczna barwa pochodzi od spatynowanej blachy miedzianej. Wewnątrz świątyni można oglądać piękny ołtarz główny, który wykonano z lokalnego materiału, tj. marmuru chęcińskiego. Większość wyposażenia jest wykonana w stylu rokokowym, podobnie jak figura Świętej Barbary znajdująca się w kaplicy na terenie zespołu klasztornego. Została ona wykonana z dużego samorodka galeny wydobytego w tych okolicach w połowie XVII wieku. Z pozostałych dwóch wykonano inne pomniki, które trafiły do Kielc i do Borkowic.

Więcej informacji można poczytać na stronie http://www.karczowka.com/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Karola Boromeusza w Kielcach