Wisełka

Położona w województwie zachodniopomorskim wieś Wisełka, ceniona jest przez turystów ze względu na swoją kameralność i położenie z dala od głównych miejscowości nadmorskich. Umiejscowienie w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego i nietypowy jak na polskie wybrzeże, pofałdowany, lekko górzysty teren, powodują, że miejscowość jest wyjątkowo atrakcyjna jako miejsce wypoczynku nie tylko na plażach nadmorskich, ale też w trakcie spacerów i zwiedzania na rowerach okolic czy skorzystania ze sprzętu wodnego na znajdujących się tutaj jeziorach.

Historia Wisełki

Historyczna pisemna wzmianka o Wisełce pochodzi z 1560 roku, kiedy miejscowość wizytował książę Barnim XI Stary. Według zapisów z tamtego czasu, głównym zajęciem mieszkańców Wisełki było rybołówstwo na Bałtyku oraz, w znacznie mniejszym stopniu, uprawa roli. W XIX wieku we wsi znajdował się majątek rodziny Buchholzów i ziemie chłopsko-rybackie należące do Urzędu Domenalnego w Wolinie. Na początku XX wieku Wisełka zaczęła rozwijać się jako miejscowość wypoczynkowa. Do właściciela tutejszych ziem – Wilhelma Buchholza i jego sióstr - należał już bowiem nie tylko folwark, ale też zorganizowane kąpielisko nadmorskie, które większy rozwój przeżywało jednak w latach międzywojennych – 1918-1939.

Przed II wojną światową Wisełka nosiła niemiecką nazwę – Neuendorf i była zamieszkiwana licznie przez ludność pruską wyznania protestanckiego. Charakterystyczną zabudowę tworzyły domy z pruskim murem – Fachwerk – białe, z czarnymi belkami, niestety, niezachowane do czasów nam współczesnych. Jednym z nielicznych zabytków Wisełki jest właśnie dom wybudowany w tej technologii – konstrukcji szachulcowej – pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. W 1938 roku jedna z niemieckich gazet opisywała Wisełkę jako idylliczny kurort położony w sosnowo-bukowym lesie, z zalesionymi klifami, piaszczystą plażą oraz korzystnym mikroklimatem wytworzonym dzięki osłonięciu przed wiatrem lasami i obecności morza. Do dzisiaj, w przypadku niskiej temperatury wody w Bałtyku, turyści chętniej korzystają z możliwości kąpielisk w jeziorach Wisełka czy Czajcze, w których temperatura jest znacznie wyższa i przyjemniejsza.

Atrakcje

Sama Wisełka jest wyjątkowo kameralnym i cichym miejscem, dlatego nie znajdziemy tutaj tak licznych w innych nadmorskich miejscowościach dodatkowych atrakcji przyciągających turystów, ale też generujących zamieszanie i hałas. To dlatego miejscowość ceniona jest przez wielbicieli ciszy i wypoczynku w zgodzie z naturą.

Samo położenie Wisełki skłania do zachowania ciszy i spokoju. Znajduje się bowiem na terenie Wolińskiego Parku Narodowego – miejsca utworzonego w 1960 roku z inicjatywy Mieczysława Tarchalskiego dla ochrony miejscowej flory i fauny. Strome klify Wolińskiego Parku porastają wyjątkowe gatunki roślin, m. in. honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa, rokitnik zwyczajny oraz lasy, w których dominującym gatunkiem jest sosna oraz buk. Przebiega tędy główny szlak przelotu ptaków nad wybrzeżem Bałtyku, więc można obserwować takie gatunki jak: bielik zwyczajny, wodniczka, muchołówka mała czy biegus zmienny. Specyfikę gatunków występujących na terenie Wolińskiego Parku Narodowego można dokładniej poznać w mieszczącym się w Międzyzdrojach na Wzgórzu Filaretów Muzeum Przyrodniczym. W zabytkowym pałacyku pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku mieszczą się zbiory w pięciu salach wystawowych, a w wolierach ogrodowych mieszkają żywe bieliki zwyczajne i puchacze.

Jedną z nielicznych atrakcji Wisełki jest też ukryta w lesie latarnia morska Kikut, niestety, nieudostępniona do zwiedzania. Wybudowana z kamieni polnych wieża latarni uruchomiona została w 1962 roku i działa w pełni zautomatyzowanym systemem do dzisiaj.

Największą atrakcją Wisełki jest jej bogactwo zróżnicowania naturalnego terenu. Jeziora Wisełka, Czajcze i Zatorek o piaszczystych, łatwo dostępnych brzegach to cieplejsza alternatywa dla kąpieli w wodach Bałtyku urozmaicona licznymi wypożyczalniami sprzętu wodnego: kajaków, żaglówek czy rowerów wodnych umożliwiających spędzenie całego dnia na wodach jezior. Okolice zachęcają też do zwiedzania okolicy na rowerach. Ponadto na terenach Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się również atrakcyjne pole golfowe dla wielbicieli tej zdobywającej coraz większą popularność dziedziny sportu.

Noclegi

Kameralność Wisełki nie oznacza jednak ubogiej bazy noclegowej – miejscowość jest od lat już przygotowana na przyjmowanie turystów, z których część wraca tu regularnie, zauroczona spokojem tak rzadkim do znalezienia we współczesnych czasach. Do wynajęcia oferowane są m.in. domki letniskowe, kwatery prywatne czy domki w zabudowie segmentowej z pełnym wyposażeniem pozwalającym spędzić tutaj przyjemnie i aktywnie czas wakacyjny. Podczas urlopu w Wisełce warto spróbować kuchni opartej na świeżo złowionych bałtyckich rybach.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wisełce.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 7 ℃
maks. 14 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
jutro
16 ℃
min. 10 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
12 ℃
min. 10 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
15 ℃
min. 9 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!