Węgorzewo

Węgorzewo

Każdy, kto ma okazję spędzić urlop na Mazurach powinien wybrać się do Węgorzewa. To jedno z najbardziej charakterystycznych miast regionu, zapewniające turystom różnorodne atrakcje bez względu na porę roku. Jest zdecydowanie spokojniejsze, a przez to bardziej urokliwe i kameralne od największych mazurskich ośrodków, takich jak Giżycko czy Mikołajki. Do Węgorzewa najłatwiej dostać się samochodem albo autobusem. Sporadyczne połączenia kolejowe są wznawiane tylko okresowo, w sezonie letnim.

Położenie geograficzne

Węgorzewo leży w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mazurskim. Jego powierzchnia wynosi ok. 11 km. kw. Największym atutem Węgorzewa jest jego malownicze położenie pośród lasów, nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry. Często określa się je mianem północnych wrót Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wielu żeglarzy właśnie w tym miejscu rozpoczyna rejs po mazurskich jeziorach.

Węgorzewskie krajobrazy są bardzo zróżnicowane. Oprócz pięknych akwenów Węgorzewo oferuje turystom malownicze lasy oraz ukwiecone łąki z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Atrakcją miasta jest również kręty Kanał Węgorzewski, wijący się przez całą miejscowość. Węgorzewo jest usytuowane nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim, stanowiącym obszar graniczny między Polską a Rosją.

Historia

Początki historii Węgorzewa sięgają już XIV wieku. Wtedy to Krzyżacy wznieśli nad Węgorapą drewniany zamek, a w okolicy powstała osada. Pod koniec XIV w. zarówno zamek, jak i zabudowania osady zostały zniszczone przez Litwinów, a następnie zalane wodami Mamr. Na początku XV w. Krzyżacy odbudowali zamek, tym razem wykorzystując solidniejsze materiały. W kolejnych latach osada wokół kamiennego zamku była stopniowo rozbudowywana. Pojawiła się w niej kaplica, huta żelaza i kolejne zabudowania. W 1571 r. miejscowość pod nazwą Nowa Wola uzyskała prawa miejskie.

W XVII w. miejscowość została niemal całkowicie zniszczona przez Tatarów. W tym czasie do Nowej Woli zaczęli stopniowo napływać osadnicy z Mazowsza, przyczyniając się do dalszej rozbudowy miasta. W latach 1709–10 przez miasto przeszła epidemia dżumy, uśmiercając większość jego mieszkańców. Kolejne lata to okres intensywnego rozwoju. Zamontowano oświetlenie ulic, uruchomiono wodociąg, wznoszono kolejne budynki mieszkalne. W czasie I wojny światowej w mieście toczyły się walki między wojskami rosyjskimi i niemieckimi. W 1945 r. Armia Czerwona zniszczyła większość tamtejszych zabudowań, w tym samym roku miasto zostało włączone do Polski pod nazwą Węgorzewo. W 2002 r. stało się miastem powiatowym.

Atrakcje

Atrakcje Węgorzewa są związane przede wszystkim z jego malowniczym położeniem w Krainie Wielkich Jezior. Dzięki malowniczym akwenom, stwarzającym dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, żaden turysta nie powinien się tam nudzić. Warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu i spróbować swoich sił np. w nurkowaniu. Wizyta w tym miejscu nie może obyć się również bez krótkiego rejsu. Osoby posiadające patent żeglarski mogą wypożyczyć łódkę samodzielnie. Mniej doświadczeni powinni raczej skorzystać z oferty wynajmu żaglówki wraz ze sternikiem albo zdecydować się na wycieczkę statkiem. Węgorzewo to także raj dla wędkarzy i miłośników kąpieli w jeziorze. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek mogą wybrać się na wycieczkę rowerową jednym z licznych szlaków, wiodących przez mazurskie lasy.

Warto zarezerwować również nieco czasu na wizytę w zamku i skansenie w Węgorzewie. To idealne atrakcje dla miłośników historii, pozwalające lepiej zapoznać się w kulturą dawnych Mazur. Ci, którzy chcieliby zakosztować nieco żeglarskiego życia bez konieczności opuszczania suchego lądu, powinni natomiast wybrać się do portu oraz na przystań. W sezonie turystycznym w mieście często odbywają się koncerty i festiwale szantowe. Cyklicznie jest tam organizowany również Węgorzewo Rock Festival. Poza sezonem miasto jest bardzo spokojne i stwarza idealne warunki do odcięcia się od zgiełku wielkich miast.

Noclegi

Baza noclegowa w Węgorzewie i okolicach jest stosunkowo rozbudowana i zróżnicowana. Do dyspozycji turystów są zarówno gospodarstwa agroturystyczne i campingi, jak i luksusowe hotele. Sporym zainteresowaniem cieszą się również noclegi w prywatnych pensjonatach oraz w ośrodkach wypoczynkowych. Bez względu na budżet, jakim dysponujemy i standard, jakiego oczekujemy z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Gastronomia

Na terenie Węgorzewa działają liczne bary i restauracje. Niestety, większość z nich funkcjonuje przede wszystkim latem w sezonie turystycznym. W pozostałe pory roku znalezienie punktu gastronomicznego ze smacznym jedzeniem może okazać się nieco trudniejsze. Najlepiej szukać na bulwarach węgorzewskich, które dodatkowo oferują nam piękny widok na tamtejszą marinę. Będąc w Węgorzewie, koniecznie należy spróbować ryb, uchodzących za lokalny przysmak. Wędzona sielawa, czy węgorze w galarecie to obowiązkowy element mazurskiego posiłku.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Węgorzewie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 7 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
19 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-05-01
18 ℃
min. 10 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!